Wynajem wózków widłowych na terenie całej Polski

Wózki widłoweWózki wysokiego składowania

5 zastosowań wózka reach truck w pracy na magazynie

Artykuł przeczytasz w: 3 minut
5/5

Wózek widłowy reach truck to jeden z podstawowych elementów wyposażenia magazynów – w szczególności tych, w których są stosowane regały wysokiego składowania. Jedną z największych zalet takiego sprzętu jest jego wszechstronność. Zobacz więc, jak można wykorzystać wózek reach truck w praktyce.

Wózek widłowy reach truck – co to jest?

Wózek reach truck to inaczej wózek wysokiego składowania. To urządzenie, które jest dostosowane do umieszczania towaru nawet na bardzo wysokich regałach i pobierania go stamtąd. Wózki reach truck mogą mieć nawet zasięg do kilkunastu metrów, chociaż wiele zależy od wybranego modelu. Ich maszt przy podejmowaniu ładunku przesuwa się do przodu, po czym jest ponownie wsuwany. Taka konstrukcja zapewnia większą zwrotność wózka.

Kolejną cechą, która wyróżnia modele reach truck, jest usytuowanie fotela dla operatora bokiem do kierunku jazdy, a co za tym idzie do wideł i ładunku.  Ma to ogromną zaletę, ponieważ zapewnia pracownikowi znacznie lepszą kontrolę podczas przenoszenia ładunków, a w efekcie zwiększa bezpieczeństwo całego procesu.

Urządzenie może być też wyposażone w dodatkowe udogodnienia – np. systemy wspomagania  oraz dodatkowe monitory i kamery, jednak ich dobranie jest uzależnione od potrzeb funkcjonalnych danej firmy.

Warto wiedzieć, że tego typu urządzenia zazwyczaj:

  • mają zasilanie akumulatorowe, co pozwala je stosować wewnątrz hal magazynowych,
  • zapewniają udźwig na poziomie do 2,5 t, przez co radzą sobie z przenoszeniem cięższych palet. 
  • poruszają się z prędkością do kilkunastu km/h, gdy jadą „puste” i wolniej podczas przenoszenia ładunków.

To wszystko sprawia, że można śmiało powiedzieć, iż wózek widłowy typu reach truck jest bardzo uniwersalny i może być wykorzystywany w różnych sytuacjach.

Wózek reach truck – możliwe zastosowania w magazynach

Jak zatem wykorzystać wózek widłowy reach truck w przestrzeni magazynowej? Oto kilka typowych miejsc i zastosowań, w których doskonale się sprawdzają.

1. Reach truck w magazynach wysokiego składowania

Nowoczesne magazyny wysokiego składowania bardzo często wyróżniają się bardzo wysokimi regałami dla optymalnego wykorzystania miejsca. Dlatego nie zawsze poradzą sobie tutaj na przykład typowe wózki czołowe. Wózkiem widłowym typu reach truck jest bardzo łatwo operować, również z uwagi na boczne usytuowanie wideł. 

Przeczytaj więcej na temat tego dlaczego wózek widłowy wysokiego składowania jest idealny do prac na magazynie!

2. Wózek reach truck w chłodni

Wózki reach truck można przystosować do pracy w trudnych warunkach. Dlatego eksploatuje się również w magazynach-chłodniach, gdzie panują niskie temperatury. Należy je jednak wówczas koniecznie odpowiednio przystosować do takiej pracy. 

3. Regały wjezdne drive-in

Wózek widłowy typu reach truck o odpowiedniej konstrukcji bez problemu poradzi sobie przy pracy w regałach wjezdnych, a więc takich, które nie są rozdzielone korytarzami. Kompaktowa budowa urządzenia stwarza możliwość pobierania towaru nawet z tak wymagającej przestrzeni.

4. Strefa wysokiego zagrożenia wybuchem

Strefy wysokiego zagrożenia wybuchem, a więc np. magazyny, w których składowane są surowce chemiczne, magazyny wybuchowe czy inne niebezpieczne towary, to również miejsca, gdzie możliwe jest wykorzystanie wózków reach truck – pod warunkiem ich odpowiedniego przystosowania do pracy z materiałami ADR, a dokładniej niemal zupełnego wykluczenia ryzyka wystąpienia źródła zapłonu.

5. Magazyny dla e-commerce

Wózki reach truck to kluczowe wyposażenie powierzchni magazynowych oraz centrów logistycznych, które są dostosowane do potrzeb e-commerce. Takie urządzenia doskonale wpisują się w schemat działania takich podmiotów. Umożliwiają szybki i efektywny transport oraz pobieranie i odkładanie składowanych towarów.

Reach truck – uprawnienia do obsługi to podstawa

Jak widać, zastosowanie wózków reach truck jest bardzo szerokie. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak na urządzenia podobnego typu, tak i na wózki reach truck potrzebne są uprawnienia. Wymagana jest licencja typu II WJO, czyli na wózki podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych. Warto więc się upewnić, że zatrudnieni operatorzy uzyskali odpowiednie uprawnienia, a także mają umiejętności, które pozwolą im się poruszać w wymagających warunkach stwarzanych przez magazyny wysokiego składowania.

Dowiedz się więcej na temat ważności uprawnień na wózki widłowe.

Reach truck – kupić czy wynająć?

W Twoim magazynie potrzebny jest wózek widłowy reach truck? Możesz go zakupić lub wynająć. To drugie rozwiązanie wiąże się z wieloma korzyściami – także, jeśli stale potrzebujesz tego urządzenia transportu bliskiego. Wynajem oznacza stałe, przewidywalne koszty oraz to, że to wynajmujący bierze na siebie zadania związane z serwisowaniem i naprawą takich urządzeń.

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje wynajem wózka reach truck? Skontaktuj się z nami i uzyskaj bezpłatną wycenę!