Wynajem wózków widłowych na terenie całej Polski

Wózki widłoweMagazynowanie towarów

Wózek widłowy kompletacyjny – niezawodny widlak w logistyce

Artykuł przeczytasz w: 2 minut
Oceń post

Jednym z bardzo istotnych procesów logistycznych jest kompletacja towarów, czyli pobranie ich ze stosów czy regałów, aby przygotować i spakować zamówienie dla konkretnego odbiorcy. Zadanie to powinno przebiegać w bezpiecznych warunkach, a przede wszystkim sprawnie i ergonomicznie. Pomocą w jego wykonaniu może być wózek kompletacyjny. Zobacz, co to za urządzenie i jak działa.

Co to jest wózek kompletacyjny?

Wózek kompletacyjny jest urządzeniem transportu bliskiego, które zostało zaprojektowane z myślą o pobieraniu towarów z regałów w celu przygotowania do wysyłki do klienta końcowego. Są zatem przydatne, zgodnie z nazwą, na etapie kompletacji produktów. To zadanie ma wpływ na ich konstrukcję oraz mechanizm działania.

Czym wyróżnia się wózek do kompletacji?

Wózek widłowy kompletacyjny najczęściej:

  • jest pojazdem elektrycznym – taki napęd jest stosowany w tych urządzeniach, ponieważ pracują one wewnątrz magazynu. Muszą więc być ciche, a przede wszystkim nie mogą emitować spalin ani innych szkodliwych związków,
  • ma kompaktową budowę – tak, aby mieścił się nawet w wąskich alejkach między regałami,
  • ma solidną konstrukcję oraz nośność dostosowaną do ciężaru przenoszonych ładunków oraz wysokości, z której są one pobierane.

Warto jednak pamiętać, że z uwagi na to, że w logistyce stosuje się różnorodne metody składowania towarów, a układy magazynów są zróżnicowane, należy uważnie dobrać typ takiego urządzenia do potrzeb.

Wózek widłowy kompletacyjny – jaki rodzaj wybrać?

Z uwagi na dużą różnorodność w sposobie realizacji procesów logistycznych na rynku można znaleźć szeroki wybór wózków kompletacyjnych o rozmaitych parametrach technicznych. Zobacz, jakie są ich najpopularniejsze typy.

Wózki do kompletacji poziomej

Wózek do kompletacji poziomej to urządzenie, które sprawdza się wówczas, gdy towary są pobierane albo bezpośrednio ze stosu umieszczonego na posadzce (np. prosto z palet), albo z pierwszego i drugiego poziomu regałów. Takie urządzenia zazwyczaj:

  • dają możliwość  podnoszenia wideł w pionie na niewielkie i średnie wysokości, tak więc pozwalają pobierać towary z półek regałowych umieszczonych na niższych poziomach;
  • mają zróżnicowany udźwig – może on wynosić kilkaset kilogramów, jak i kilka ton (np. 2 czy 3 t).

Tego typu urządzenia transportu bliskiego sprawdzą się w tradycyjnych magazynach, gdzie nie korzysta się np. z magazynów wysokiego składowania, a proces poboru towaru wymaga dużego udziału pracowników.

Wózki do kompletacji pionowej

Wózki przeznaczone do kompletacji pionowej są stosowane tam, gdzie znajdują się regały wysokiego składowania. Zazwyczaj są one wyposażone w zabezpieczoną barierkami platformę, na której pracownik może się przemieszczać, pobierając towary z wysokich poziomów półek i regałów – nawet przekraczających wysokość kilkunastu metrów

W przypadku tych urządzeń szczególnie ważne jest bezpieczeństwo – są one wzbogacane o specjalistyczny system wsparcia, który daje magazynierowi możliwość swobodnego i bezstresowego poruszania się na wysokości, w zgodzie z przepisami BHP i zasadami ergonomii.

Te urządzenia:

  • zapewniają szeroki zakres pracy w pionie – nawet do 12-14 m w górę,
  • mają kompaktową budowę, dzięki czemu mieszczą się nawet w wąskich korytarzach między regałami.

Sprawdź również: Jak wybrać wózek widłowy do magazynu?

Jakie dodatkowe właściwości może mieć nowoczesny wózek widłowy kompletacyjny?

Producenci wózków widłowych stale unowocześniają oferowane urządzenia – tak, by były coraz sprawniejsze, ekonomiczniejsze, a zarazem w pełni bezpieczne. Dlatego również wózki do komplementacji są wzbogacane o rozmaite innowacje, takie jak:

  • możliwość automatycznego podążania wózka za operatorem, który porusza się miedzy regałami kompletując towary,
  • czujnik na zespole nośnym, który pozwala na automatyczne opuszczanie palet na optymalną wysokość do obsługi przez pracownika,
  • indywidualne programy jazdy i regulowana wysokość kierownicy – zapewniające wysoki komfort prowadzenia pojazdu przez operatora,
  • aktywacja urządzenia za pomocą kodu PIN – zwiększająca bezpieczeństwo użytkowania sprzętu.

Właśnie dlatego warto rozważyć długoterminowy wynajem wózka do kompletacji nowej generacji – to inwestycja w zaawansowane technologie, która zoptymalizuje sprawność wykonywania tego procesu logistycznego bez nadmiernego obciążania budżetu firmy.