Wynajem wózków widłowych na terenie całej Polski

Wózki widłowe spalinowe

Wózek widłowy spalinowy – 6 rzeczy, które warto o nim wiedzieć

Artykuł przeczytasz w: 3 minut
Oceń post

Wózki widłowe to niesamowicie różnorodne pojazdy. W zależności od modelu zapewniają zupełnie inne możliwości i przydają się do rozmaitych prac. Wybierając właściwe urządzenie, warto jednak również zwrócić uwagę na jego napęd – elektryczny lub spalinowy. Sprawdź, czym wyróżniają się wózki widłowe spalinowe i co trzeba o nich wiedzieć.

1. Wózki widłowe spalinowe nie mogą być stosowane we wnętrzach

Wózki spalinowe są napędzane gazem LPG lub olejem napędowym, podobnie jak niektóre samochody. Sprawia to, że mają wiele zalet, ale również pewne ograniczenia. Silniki tego rodzaju wózków produkują szkodliwe spaliny, dlatego nadają się one w zasadzie wyłącznie do pracy na zewnątrz. Pod dachem trzeba używać wózków elektrycznych, które są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Wyjątek stanowią wózki gazowe, pracujące w pomieszczeniach z przystosowaną do tego wentylacją. Silniki spalinowe powodują również, że wyposażone w nie wózki widłowe nie są szczególnie przyjazne dla środowiska naturalnego. 

Wózki widłowe spalinowe wykorzystuje się najczęściej w centrach przeładunkowych i logistycznych. Nadają się również do pracy w rolnictwie, sadownictwie, budownictwie i wielu innych dziedzinach. Ze względu na wydzielane spaliny nie mogą być jednak stosowane w zamkniętych pomieszczeniach – z wyjątkiem nielicznych modeli, ale wtedy konieczne jest zastosowanie odpowiedniej wentylacji obiektu.

2. Wózek spalinowy idealnie nadaje się do pracy wielozmianowej

Wózki widłowe często wykorzystywane są w zakładach, które pracują w systemie wielozmianowym (nawet 24 godziny na dobę). Modele elektryczne wymagają jednak ładowania akumulatorów, co wyłącza je z pracy na kilka godzin. Aby tego uniknąć, dokupuje się zapasowe, kosztowne akumulatory, które umieszcza się w pojeździe na czas ładowania baterii. W wózku spalinowym wystarczy uzupełnić paliwo, co zajmuje zaledwie kilka minut. Dzięki temu nadają się do ciągłej pracy. Mają też bardzo dobre parametry silników, dzięki czemu bez trudu znoszą stałe obciążenie wymagającymi zadaniami i nadają się do wykorzystania w trudnych warunkach!

3. Wózek spalinowy może się nadawać do pracy w trudnym terenie

Wśród wózków widłowych spalinowych można znaleźć różnorodne maszyny. Jednym z ich ciekawszych zastosowań jest praca na nierównym czy nawet grząskim terenie. Istnieją specjalne modele określane jako terenowe – wyposażone najczęściej w grube opony z bieżnikami i napęd na cztery koła lub nawet gąsienice. Idealnie nadają się do wykorzystania np. w sadzie, na polu czy na placu budowy. Poradzą sobie także na nierównych nawierzchniach placów i szutrowych drogach. Poruszają się z łatwością w niemal każdych warunkach i zachowują stabilność podczas podnoszenia.

Sprawdź również: Wózek widłowy spalinowy – wybierz model na trudne warunki

4. Wózki widłowe spalinowe mogą wykorzystywać dodatkowy osprzęt

Oprócz wykonywania swoich podstawowych zadań związanych z transportowaniem i przenoszeniem ładunków wózki widłowe spalinowe mogą służyć do wielu innych prac. To możliwe dzięki rozmaitym akcesoriom proponowanym przez wielu producentów. Wystarczy zdemontować widły i zamontować na ich miejscu dowolne akcesorium. W ten sposób wózek może stać się minikoparką lub np. pługiem śnieżnym. Zdecydowanie zwiększa to jego możliwości zastosowania i pozwala uniknąć zakupu dodatkowych kosztownych maszyn.

5. Aby prowadzić wózek spalinowy widłowy, musisz mieć odpowiednie uprawnienia

Na wózek spalinowy widłowy obowiązują takie same uprawnienia jak na wózek elektryczny. Nie można jednak prowadzić żadnego z tych pojazdów bez odpowiednich „papierów”. Do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia, niezależnie od typu zamontowanego w nich silnika, uprawnione są tylko osoby z odpowiednim zaświadczeniem Urzędu Dozoru Technicznego (I WJO lub II WJO). Wydawane dotychczas przez pracodawców imienne zezwolenia zgodnie ze zmianami w przepisach przyjętymi w 2018 roku utracą ważność maksymalnie w 2027 roku. Uprawnienia UDT są udzielane czasowo – na okres 5 lub 10 lat – można je jednak dość łatwo przedłużyć. Ich uzyskanie wymaga zdania egzaminu państwowego (teoretycznego i praktycznego).

Sprawdź też: Kto może wynająć wózek widłowy?

6. Wózek widłowy spalinowy można zarówno kupić, jak i wynająć

Wózki widłowe spalinowe są bardzo szeroko dostępne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to kosztowny sprzęt, wart kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nawet więcej. W zakładach, które polegają na codziennym wykorzystaniu wózków widłowych, zakup może być jedynym słusznym rozwiązaniem, ale w wielu sytuacjach warto rozważyć też wynajem. Może on być korzystny np. wtedy, gdy:

  • wózek widłowy potrzebny jest jedynie okazjonalnie,
  • występuje okresowe wzmożenie intensywności pracy, podczas którego potrzebnych jest więcej wózków widłowych,
  • zakład ma zapotrzebowanie na wózki widłowe spalinowe różnych typów i o rozmaitych możliwościach,
  • firma nie chce angażować funduszy w zakup sprzętu, nie może lub nie chce brać kredytu,
  • firmie zależy na szybkim pozyskaniu wózka widłowego lub minimalnych formalnościach.

Należy pamiętać, że wynajem wiąże się ze stałymi, z góry ustalonymi kosztami, a w cenie zawarty jest również serwis sprzętu. Dlatego nie zaskoczą Cię żadne dodatkowe wydatki związane np. z awarią. W renomowanej wypożyczalni dostępny jest tylko nowoczesny, w pełni sprawny sprzęt, a dopasowanie właściwego modelu do potrzeb użytkownika nie powinno być problemem.

Przeczytaj także: Koszt wynajmu wózka widłowego – od czego zależy?