Wynajem wózków widłowych na terenie całej Polski

Wózki widłowe

Wózki widłowe unoszące czy ręczne wózki paletowe – kiedy warto je wynająć?

Artykuł przeczytasz w: 2 minut
Oceń post

Wózki widłowe unoszące są przeznaczone do przemieszczania ciężkich ładunków „w poziomie”. Zastanawiasz się, co lepiej wybrać: wózek do palet ręczny czy elektryczny wózek widłowy unoszący? Chcesz wiedzieć, czym różnią się te urządzenia od wózków podnośnikowych? Oto porównanie tych rozwiązań.

Wózek unoszący a podnośnikowy – czy to to samo?

Wózek nazywany unoszącym ma odmienną konstrukcję niż wózek podnośnikowy, a co za tym idzie – różne jest też przeznaczenie obu tych urządzeń. Na czym polega różnica? 

Otóż wózek widłowy unoszący służy – zgodnie z nazwą, jedynie do nieznacznego unoszenia ładunków ponad poziom podłoża – najczęściej na kilkanaście centymetrów. Natomiast wózek podnośnikowy, który posiada maszt, jest znacznie bardziej uniwersalnym urządzeniem – pozwala transportować towary, ale także umieszczać je na znacznie większych wysokościach, osiągając kilka metrów, w zależności od typu konkretnego urządzenia. Jeszcze odrębną kategorią są na przykład wózki wysokiego składowania, które mogą osiągać nawet kilkanaście metrów wysokości podnoszenia.

Gdzie można zastosować wózek widłowy unoszący?

Wózki widłowe unoszące to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla sklepów wielkopowierzchniowych oraz standardowych magazynów, a także firm logistycznych. Chociaż nie poradzą sobie z regałami wysokiego składowania, świetnie spełnią swoją rolę podczas:

  • załadunku i rozładunku towarów z samochodów dostawczych – dlatego są wykorzystywane np. przez firmy realizujące usługi transportowe w zakresie dowozu ciężkich towarów o dużych gabarytach, np. mebli czy sprzętu elektronicznego,
  • przemieszczania palet z towarami w wielkopowierzchniowym sklepie – odpowiednio dobrany wózek paletowy zwiększa ergonomię oraz bezpieczeństwo pracy,
  • relokacji towarów w magazynach – pod warunkiem, że są one składowane bezpośrednio na posadzce lub na niewielkiej wysokości.

Wózek ręczny paletowy sprawdza się doskonale na niewielkich powierzchniach – tam, gdzie ważną kwestią jest swoboda manewrowania, nawet ciasnymi alejkami.

Przeczytaj także: Wózek widłowy unoszący – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Wózek unoszący – ręczny czy elektryczny?

Wspomniano już, że wózki paletowe różnią się między sobą konstrukcją. Najpopularniejszymi urządzeniami unoszącymi towary są ręczne wózki paletowe, zwane często „paleciakami” oraz akumulatorowe unoszące wózki widłowe. Te ostatnie mogą mieć prostszą konstrukcję, być prowadzone przez operatora idącego (czyli podobnie jak „paleciaki”) lub posiadać platformę, na której operator będzie jechał, a nawet fotel do wygodnej pracy z ładunkami w pozycji siedzącej. 

Te ostatnie sprawdzają się najlepiej w dużych i zaawansowanych centrach logistycznych. Dlatego najważniejszy wybór to ten między wózkiem ręcznym paletowym obsługiwanym manualnie oraz unoszącym elektrycznym.

Oba rozwiązania sprawdzą się w różnych sytuacjach. I tak:

  • prosty wózek ręczny paletowy to urządzenie, które wyróżnia się niską ceną i bardzo prostą konstrukcją. Jest on wyposażony w hydrauliczny mechanizm unoszący, a jego obsługa jest całkowicie ręczna. Urządzenie pracuje bez zasilania. Warto jednak pamiętać, że aby przemieścić ładunek takim wózkiem , trzeba w to włożyć określoną siłę fizyczną, a manewrowanie takim urządzeniem może być wyzwaniem. Dlatego jest to dobre wyjście, jeżeli praca jest wykonywana okazjonalnie, na bardzo krótkich i prostych dystansach, a ciężar ładunków nie jest duży;
  • elektryczne wózki widłowe unoszące to znacznie bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia – ich obsługa wymaga znacznie mniejszego wysiłku, ponieważ są wspomagane napędem elektrycznym. Taki sprzęt wykazuje większą zwrotność i wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto go wybrać przy intensywniejszej eksploatacji i częstszym użytkowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że jest on też bardziej kosztowny. 

Jeśli wózki unoszące z napędem elektrycznym są Ci potrzebne przez krótszy czas lub nie chcesz ponosić jednorazowego, dużego kosztu zakupu, możesz się zdecydować na wynajem. To proste i korzystne finansowo rozwiązanie.