Wynajem wózków widłowych na terenie całej Polski

Wózki widłoweWózki wysokiego składowania

Wózki wysokiego składowania – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Artykuł przeczytasz w: 2 minut
5/5

W magazynach logistycznych liczy się każdy centymetr kwadratowy dostępnej przestrzeni. Nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Dlatego nowoczesne obiekty stają się coraz wyższe, a stosowane w nich regały mają nawet kilkanaście metrów wysokości. W takich warunkach stosuje się wózki wysokiego składowania. Zobacz, gdzie dokładnie można je wykorzystać i czym się wyróżniają.

Wózki wysokiego składowania: co to jest?

Wózek widłowy wysokiego składowania to pojazd transportu bliskiego, który został zaprojektowany z myślą o podnoszeniu ładunków na dużą wysokość. Pozwala on unieść ładunek nawet na poziom kilkunastu metrów – w bezpieczny i kontrolowany sposób.

Wózki wysokiego składowania z masztem wysuwnym

Jednym z kluczowych wyróżników wózków wysokiego składowania (czyli Reach Truck) jest konstrukcja urządzenia. Podczas pobierania ładunku maszt przesuwa się do przodu, a następnie wraz z ładunkiem – wsuwa. Zapewnia to maksymalne skrócenie długości całkowitej wózka.

W wózku wysokiego składowania operator siedzi bokiem do kierunku jazdy, co daje mu szersze pole do obserwacji podczas pracy z ładunkiem.

Sprawdź także: Jak uzyskać uprawnienia na wózki wysokiego składowania?

Wózek elektryczny wysokiego składowania

Urządzenia zasilane akumulatorowo:

  • są ciche,
  • nie generują szkodliwych spalin,
  • pracują ekologicznie,
  • zapewniają wysoki komfort pracy.

Warto przy okazji wiedzieć, że:

  • udźwig nowoczesnych wózków wysokiego składowania może sięgnąć nawet 2 500 kg,
  • wysokość unoszenia ładunku sięga nawet 14 metrów.

Oczywiście wszystko jest uzależnione od wybranego urządzenia. Jak jednak widać, możliwości tych konstrukcji są bardzo szerokie.

Umieszczenie karetki z widłami bokiem do operatora daje mu lepszą kontrolę nad procesem podnoszenia i opuszczania ładunku. To szczególnie ważne przy pracy na dużych wysokościach.

Wózki widłowe wysokiego składowania – jak można je zastosować?

Mówiąc najogólniej, wózki wysokiego składowania stosuje się w obiektach logistycznych, gdzie towary są umieszczane na regałach o dużej wysokości. Co to jednak oznacza w praktyce i w jakich firmach jest potrzebny taki sprzęt? Oto kilka przykładów.

Magazyny e-commerce

Branża e-commerce rozwija się w Polsce z ogromną dynamiką. Przybywa więc również centrów logistycznych, które specjalizują się wyłącznie (lub głównie) w obsłudze sklepów internetowych. W takich obiektach bardzo często są stosowane regały wysokiego składowania. Tu wózek elektryczny wysokiego składowania to prawdziwy strzał w dziesiątkę.

Przeczytaj również: Wózek widłowy wysokiego składowania – idealny do prac w magazynie

Magazyn wysokiego składowania

Nie tylko e-sklepy korzystają z systemów wysokiego składowania. Obiekty zamknięte, w których wykorzystuje się wysokie regały są wybierane również przez firmy z wielu innych branż. Tam, gdzie z paletami trzeba dotrzeć na 8, 10 czy nawet 14 m wózek wysokiego składowania będzie idealny.

Przestrzenie zamknięte

To wyróżnik istotny przy stosowaniu elektrycznych wózków wysokiego składowania. To właśnie modele akumulatorowe sprawdzają się w zamkniętych obiektach magazynowych. Urządzenia spalinowe generują szkodliwe substancje, które mogłyby zaszkodzić pracownikom. 

Magazyny sklepów wielkopowierzchniowych

Sklepy wielkopowierzchniowe również mogą korzystać z systemu wysokiego składowania – tak, aby jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń magazynową. W nich również mogą być zastosowane wózki typu Reach Truck.
 

Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy wysokiego składowania?

Potrzebujesz wózka widłowego wysokiego składowania? Będzie Ci potrzebny, jeżeli korzystasz z regałów o wysokości powyżej 7 metrów. Aby dobrać odpowiedni sprzęt, określ przede wszystkim maksymalną wysokość, na jakiej mają pracować urządzenia, a także oczekiwany udźwig. To pomoże Ci znaleźć sprzęt o optymalnych parametrach.