Kto może wynająć wózek widłowy?
W Polsce rynek wózków widłowych rozwija się prężnie i dynamicznie. Z każdym rokiem rośnie liczba rejestrowanych w UDT pojazdów tego rodzaju. Wynika z tego, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na korzystanie z wózków widłowych, jednak nie każdego stać na zakup nowego pojazdu. W takiej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wynajem wózka widłowego. Skorzystanie z usług profesjonalnej wypożyczalni może okazać się korzystniejsze, wygodniejsze i zdecydowanie bardziej opłacalne. Należy jednak pamiętać o jednym – nie każdy może wynająć wózek widłowy. Jakie są zasady wynajmu i kto może go dokonać?
Zasady wynajmu wózka widłowego
Wynajem wózków widłowych to ogromna szansa zarówno dla małych, jak i średnich przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że cieszy się on coraz większą popularnością i to zarówno wśród właścicieli firm, jak i klientów indywidualnych. To opcja, z której korzysta się przede wszystkim wtedy, gdy nie chcemy inwestować we własny sprzęt lub nie jest on potrzebny do ciągłej pracy.
Kto może wynająć wózek widłowy?
Z wynajmu wózków widłowych może skorzystać każde przedsiębiorstwo, w którym zatrudniona jest osoba posiadająca uprawnienia UDT do kierowania tego rodzaju pojazdami. Oferta skierowana jest także do klientów indywidualnych, o ile oni również posiadają zezwolenie do prowadzenia wózków widłowych.
Firmy wynajmujące pojazdy przed podpisaniem umowy są zobowiązane do sprawdzenia, czy najemca posiada stosowne uprawnienia. Nie oznacza to jednak, że właściciel firmy musi posiadać pozwolenie – wystarczy, że ma je pracownik oddelegowany do obsługi wózka widłowego. W przypadku, gdy w przedsiębiorstwie nie ma osoby, która została uprawniona do kierowania wózkami widłowymi – alternatywa jest wynajem pojazdu z operatorem. Jest to jednak forma wynajmu krótkoterminowego, obejmującego kilka godzin prac.
Komu opłaca się wypożyczenie pojazdu?
Wózki widłowe to pojazdy, które są niezastąpione w wielu przedsiębiorstwach. Wypożyczalnie to znakomita alternatywa dla zakupu i szansa szczególnie dla małych przedsiębiorstw. Komu opłaci się wynajęcie wózka widłowego? Oferta wynajmu skierowana jest do:
- firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku, a której właściciele nie chcą od razu ponosić dużych kosztów związanych z zakupem wózka widłowego;
- przedsiębiorstw, które sporadycznie lub sezonowo korzystają z pojazdów, np. kilka razy w roku bądź przez kilka dni w miesiącu;
- osób, które nie dysponują miejscem do przechowywania nieużytkowanego wózka widłowego lub nie mogą sobie pozwolić na jego długotrwały przestój;
- tych, którzy rozwijają swoją firmę, mają potrzeby zwiększenia floty pojazdów, ale nie mogą sobie pozwolić na jednorazowy wydatek;
- przedsiębiorstw, w których własny sprzęt uległ awarii i pilnie potrzebny jest nowy pojazd;
- firm, które chcą przetestować, czy zakup wózka widłowego jest odpowiednim rozwiązaniem do ich biznesu.
Co może zawierać umowa najmu wózka widłowego?
Ogólne warunki wynajmu wózków widłowych umieszczone są w umowie dotyczącej wypożyczenia pojazdu. Jakie elementy powinny znaleźć się w umowie wynajmu wózka widłowego? Przede wszystkim informacje o:
- określonym czasie trwania wynajmu,
- kosztach wynajmu wózka widłowego, w tym informacje o comiesięcznym czynszu, jak również wzmianka o ewentualnych kosztach doposażenia pojazdu na zlecenie najemcy, zmiany lokalizacji pracy wózka widłowego, zmiany warunków pracy lub ubezpieczenia pojazdu,
- obowiązkach i prawach najemcy, w tym m.in. o możliwości skorzystania z opieki serwisowej,
- ubezpieczeniu OC lub AC pojazdu,
- odpowiedzialności stron oraz ewentualnych karach umownych.
Jakie są korzyści z wypożyczenia wózka widłowego?
Wynajem wózków widłowych cieszy się rosnącą popularnością. To alternatywna opcja dla zakupu lub leasingowania tego rodzaju pojazdów. Z racji tego, że wózki widłowe są efektywnym, a zarazem niezbędnym środkiem transportu w wielu przedsiębiorstwach, warto poznać wszystkie korzyści płynące z rozwiązania, jakim jest wypożyczalnia wózków widłowych.
Wynajem wózków widłowych = comiesięczny, stały abonament
Wszystko dlatego, że to opcja, która nie wymaga jednorazowego wydatku dużej gotówki, jednocześnie nie narusza również zdolności kredytowych firmy. Niewątpliwą zaletą wypożyczalni wózków widłowych jest znajomość comiesięcznych kosztów abonamentowych. Opłaty są z góry ustalone i niezmienne przez cały okres trwania umowy, chyba że w umowie jest zapis dopuszczający ewentualne zmiany (warto na to zwrócić uwagę).
Wynajmując wózek widłowy pozbywamy się również wszelkich problemów administracyjnych. Kwestie takie jak ubezpieczenie, badania Urzędu Dozoru Technicznego czy przeglądy, jak również serwisowanie – to wszystko pozostaje po stronie wypożyczalni.
Potrzebujesz więcej informacji? Sprawdź również: Jaki osprzęt do wózków widłowych można wynająć?
Fachowa pomoc doradców technicznych
Przeglądając opcję wypożyczalni wózków widłowych, warto zwrócić uwagę, czy firma oferuje m.in. serwis pojazdów lub wózki zastępcze w przypadku awarii pojazdu. Możliwość skorzystania z pomocy mechanika czy serwisanta przez cały okres wynajmu to bardzo pomocna opcja, która gwarantuje sprawne korzystanie z usług.
Częstą ofertą jest także możliwość kilkugodzinnego wynajmu wózka widłowego wraz z wykwalifikowanym operatorem. To opcja dla tych przedsiębiorstw, które pilnie potrzebują skorzystać z urządzenia, a nie mają w swoich szeregach osoby uprawnionej do prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
Elastyczność okresu wynajmu wózków widłowych
Zaletą wypożyczalni wózków widłowych jest możliwość skorzystania z wynajmu krótkoterminowego lub długoterminowego. To istotny czynnik, który znacznie przemawia za wypożyczeniem pojazdu. Okres wynajmu wózków widłowych można ustalić na początku zawierania umowy lub zmienić podczas jej obowiązywania. Zapoznając się z ofertą wynajmu, warto zwrócić uwagę, która z tych dwóch opcji będzie korzystniejsza dla naszego biznesu. Z opcji wynajmu krótkoterminowego chętnie korzystają przedsiębiorstwa, w których istnieje sezonowe zapotrzebowanie na wózki widłowe. Dla dużych firm, które używają wózków intensywnie bardzo korzystną opcją jest wynajem długoterminowy.