Wynajem wózków widłowych na terenie całej Polski

AktualnościWózki widłowe

Jak dobrać odpowiedni model wózka widłowego do pracy w mroźni?

Artykuł przeczytasz w: 2 minut
5/5

Wózek widłowy jest ważnym elementem wyposażenia w wielu branżach – także tych, w których towary są składowane w szczególnie trudnych warunkach. Jednym z wyzwań dla pojazdów transportu bliskiego może być bardzo niska temperatura. W mroźni może ona sięgać nawet -30°C. Zobacz, jakie urządzenie jest potrzebne do pracy w takim środowisku.

Wózki widłowe do mroźni – kiedy trzeba wybrać sprzęt o specjalnych parametrach?

Zasadniczo, zawsze gdy wózek widłowy ma pracować w niskich temperaturach, należy go dobrać z myślą o tym zadaniu. Trzeba pamiętać, że nowoczesne wózki widłowe w standardzie są w stanie „wytrzymać” warunki chłodni, do pracy w mroźniach wymagają jednak specjalnego przygotowania.

Dlatego jeśli sprzęt i jego operator będą spędzać dużo czasu w warunkach niskiej temperatury, wówczas nie można sobie pozwolić na zakup czy wynajem wózka widłowego bez uwzględnienia tego parametru. I to z kilku powodów. Trzeba pamiętać, że:

  • ujemna temperatura może stanowić poważne zagrożenie dla operatora wózka widłowego – dlatego urządzenie musi mieć specjalnie dopasowaną kabinę. Tak, aby chroniło pracownika przed odmrożeniami i dyskomfortem w trakcie wykonywania obowiązków,
  • temperatury poniżej zera wpływają także na stan samego wózka widłowego – np. na pracę jego napędu, ale także inne zespoły. Dzieje się tak m.in. z uwagi na ryzyko kondensacji pary wodnej, a w efekcie – np. powstania korozji.

To wszystko sprawia, że dobór wózka widłowego na wynajem czy do kupienia z myślą o eksploatacji w chłodni to ważna kwestia.

Sprawdź także: Rodzaje wózków widłowych, które warto wynająć

Eksploatując wózek widłowy przeznaczony do mroźni, należy do minimum ograniczyć jego przemieszczanie się między „ciepłą” a „zimną” strefą, aby uniknąć szkodliwego zjawiska kondensacji.

Wózki widłowe do mroźni – jakie wymagania powinny spełnić?

Jakie normy powinien spełniać wózek widłowy przeznaczony do mroźni? Oto najważniejsze wyznaczniki, które należy wziąć pod uwagę.

Wózek widłowy do mroźni – z całkowicie zabudowaną kabiną

Całkowicie zabudowana kabina, wyposażona w efektywny system ogrzewania to absolutna podstawa, aby operator mógł bezpiecznie i komfortowo wykonywać powierzone mu zadania. Musi ona być szczelnie odizolowana od otoczenia i być wyposażona w nagrzewnice o optymalnych parametrach. Trzeba przy tym pamiętać, że temperatura wewnątrz kabiny to będzie najczęściej kilkanaście stopni Celsjusza. Dlatego nadal operator będzie potrzebować specjalnego kombinezonu czy rękawic.

Wózki widłowe do mroźni – podgrzewane szyby w kabinie

Ważną kwestią jest też podgrzew szyb w kabinie operatora. Jeśli nie zastosowano by tej funkcji, zaczęłyby one parować i zachodzić szronem, co niebezpiecznie obniżyłoby widoczność. 

Jakie kółka w wózkach widłowych do mroźni?

Koła wózka widłowego stosowanego w niskich temperaturach powinny być wykonane z poliuretanu o niskiej twardości. Są one lepiej przystosowane do takich warunkach i zapewniają bardziej precyzyjne, stabilne manewrowanie po posadzce. Także wówczas, gdyby była ona częściowo oblodzona.

Wózek widłowy do mroźni – kompaktowy sprzęt to zazwyczaj lepsze rozwiązanie

Sposób zaaranżowania przestrzeni mroźni zależy np. od branży czy skali działalności. W takim wnętrzu mogą znajdować się wąskie korytarze i regały wysokiego składowania. Wtedy potrzebne jest małe i zwrotne urządzenie, które jednocześnie jest dostosowane do pracy na dużych wysokościach składowania. Taki układ nie jest jednak regułą. Dlatego warto współpracować z dostawcą wózków o szerokim portfolio produktowym, aby mieć pewność doboru idealnego urządzenia do swoich potrzeb. 

Sprawdź również: Na co zwrócić uwagę przy wyborze wypożyczalni wózków widłowych?