Wynajem wózków widłowych na terenie całej Polski

Wózki widłowe

Rodzaje wózków widłowych, które warto wynająć

Artykuł przeczytasz w: 3 minut
Oceń post

Wynajem wózków widłowych jest dość popularnym wyborem. W ten sposób nie trzeba samodzielnie kupować takiego sprzętu, a jedynie korzystać przez określony czas z produktów użyczonych przez inną firmę. Na rynku istnieją jednak różne modele wózków widłowych. Które z nich warto wynająć?

Kiedy warto zdecydować się na wynajem wózków widłowych?

Wynajem wózków widłowych jest świetnym rozwiązaniem m.in. w sytuacji, gdy rzadko korzystasz z takiego sprzętu. Jeśli potrzebujesz go zaledwie raz na kilka miesięcy lub tygodni, wystarczy wypożyczyć wózek i oddać go po wykonaniu prac. Niekiedy początkujących przedsiębiorców nie stać na zakupienie własnego egzemplarza. Wówczas również z pomocą przychodzi wynajem. Jest on znacznie tańszy niż inwestycja w nowy sprzęt. Z czasem można zrezygnować z wypożyczenia i zakupić własny wózek.

Sprawdź również: Dlaczego wynajem wózków widłowych jest opłacalny?

Różne rodzaje wózków widłowych na wynajem

Warto jednak pamiętać, że na rynku istnieją różne rodzaje wózków widłowych. Podział można zastosować ze względu na kilka czynników, takich jak:

  • funkcja,
  • napęd,
  • udźwig.

Rodzaje wózków widłowych ze względu na funkcję

Jeśli chodzi o rodzaje wózków widłowych dzielonych pod względem funkcji, wyróżnia się modele m.in. modele czołowe, podnośnikowe czy unoszące. Ostatni typ znajduje zastosowanie np. podczas rozładunku towarów. Wózki widłowe unoszące można zastosować np. podczas transportu. Często uniwersalnym wyborem w przypadku zakładów przemysłowych, hurtowni, marketów czy magazynów są jednak wózki widłowe czołowe.

Rodzaje wózków widłowych ze względu na napęd

Napęd poszczególnych wózków można podzielić na spalinowy i akumulatorowy. Pierwszy wariant bazuje na wykorzystaniu oleju napędowego lub gazu. Może być on stosowany jedynie na zewnątrz, ze względu na szkodliwe spaliny uwalniane podczas pracy.

W przypadku przewożenia towarów na halach magazynowych i w podobnych obiektach konieczne jest zastosowanie akumulatorowych wózków widłowych. Nie emitują one spalin, dlatego są bezpieczne dla osób pracujących w danym miejscu. Ponadto często są tworzone właśnie z myślą o manewrowaniu w niewielkich, zamkniętych przestrzeniach, dlatego są nieco bardziej zwrotne.

Przeczytaj również: Wózek widłowy elektryczny czy spalinowy? Podpowiadamy, który wybrać

Rodzaje wózków widłowych ze względu na udźwig

Niezwykle istotnym parametrem jest także udźwig wózków widłowych. Powinny być one wystarczająco wytrzymałe, by unosić i przewozić określone towary. Zazwyczaj jest to od kilkuset kilogramów do nawet kilku ton. Znaczenie ma jednak dopasowanie odpowiedniego udźwigu do wysokości, na którą chcesz podnosić towar. Im większa, tym mniejszą masę maksymalną powinien mieć ładunek. Producenci wózków widłowych na szczęście udostępniają wykresy takich zależności, dzięki czemu można sprawdzić szczegóły przed wybraniem wózka.

Jak dobrać odpowiedni rodzaj wózka widłowego do swoich potrzeb?

Każda osoba ma nieco inne wymagania odnośnie wózka widłowego. Na rynku istnieje wiele modeli takich produktów, dlatego warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami przed zdecydowaniem się na dany egzemplarz. Znaczenie ma oczywiście to, w jakim celu zamierzasz wykorzystywać zakupiony sprzęt. Niektóre wózki pozwalają bowiem na podnoszenie towarów wyżej niż inne.

Oczywiście konieczne jest również przewidzenie, jaka maksymalna masa towarów będzie przewożona wózkiem. Poszczególne modele mają bowiem różny udźwig. Załadowanie zbyt ciężkich towarów na wózek może skutkować jego uszkodzeniem, dlatego często lepiej wybrać wariant nieco bardziej wydajny, który pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa.

Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj wózka widłowego sprawdzi się najlepiej w danym miejscu, dobrym pomysłem okazuje się postawienie na pomoc specjalistów. Takie osoby potrafią wziąć pod uwagę wszystkie niezbędne czynniki, aby dobrać właściwy egzemplarz sprzętu.

Wynajem wózka widłowego a jego rodzaj

Jeśli chodzi o sprzęt, jakim jest wózek widłowy, rodzaje oferowane przez profesjonalne wypożyczalnie są naprawdę różne. Każde przedsiębiorstwo dysponuje nieco innymi sprzętami. Przed zdecydowaniem się na konkretny wariant warto więc zapoznać się z dokładnymi parametrami takich produktów. Specjaliści mogą doradzić i zaproponować taki wózek widłowy, który sprawdzi się dobrze w danym zastosowaniu, a także nie ulegnie uszkodzeniu pod wpływem dużego ciężaru.

Wypożyczalnie regularnie serwisują wózki widłowe, dlatego są to produkty wysokiej jakości, które mogą z powodzeniem służyć przez długie lata. Poprzez wynajem można więc uniknąć konieczności samodzielnego serwisowania sprzętu, jednocześnie ciesząc się jego funkcjonalnością. W razie konieczności istnieje również opcja wymiany wózka na inny rodzaj. Potrzeby firm mogą bowiem zmieniać się bardzo dynamicznie.

Przeczytaj również: Serwis wózków widłowych – gwarancja bezpiecznego sprzętu