Nie wiesz, jaki wózek widłowy wynająć? Sprawdź!
Wózki widłowe to urządzenia, które sprawdzają się w wielu branżach i zastosowaniach. Z uwagi na tę uniwersalność na rynku pojawiło się bardzo wiele modeli. Dlatego wybór tego idealnego nie jest prostym zadaniem. Zastanawiasz się, jaki wózek widłowy wybrać? Oto, jakie elementy powinieneś wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.
Spis treści
Jaki wózek widłowy najlepszy – czy to w ogóle dobre pytanie?
Pytanie o to, jaki wózek widłowy jest najlepszy, to jedno z tych, na które trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Dlaczego? Ponieważ wszystko zależy od tego, do jakich prac będziesz wykorzystywać pojazd i jakie są Twoje oczekiwania względem funkcjonalności. Innego sprzętu będziesz potrzebować do nowoczesnego magazynu wysokiego składowania, a innego, gdy chcesz nim operować na otwartym, nieutwardzonym terenie.
Dlatego nie da się jednoznacznie wskazać, jaki wózek widłowy wybrać – nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Istnieje jednak szereg zasad, którymi warto się kierować przy doborze pojazdu transportu bliskiego dopasowanego do określonych wymagań.
Wózek widłowy – jaki wybrać i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?
Oto kilka elementów, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.
Jaki wózek widłowy: elektryczny czy spalinowy?
W najogólniejszym ujęciu wózki widłowe dzielą się na spalinowe oraz elektryczne. Różnice w typie napędu przekładają się na właściwości funkcjonalne. Należy wiedzieć, że urządzenie o napędzie akumulatorowym na prąd jest bezpieczniejsze do zastosowania w zamkniętych obiektach, ponieważ nie generuje szkodliwych spalin i zazwyczaj pracuje o kilkanaście dB ciszej. Za to urządzenia spalinowe mogą być nieco tańsze w wynajmie i sprawdzą się na otwartym terenie.
Udźwig ma znaczenie
Podstawowym zadaniem, jakie wykonują wózki widłowe, jest przenoszenie ciężarów w poziomie oraz w pionie. Pytanie więc, jak dużym obciążeniom będą poddawane? Czy będą to na przykład palety z dość lekkimi ładunkami nieprzekraczającymi jednej tony, czy może znacznie cięższe ładunki? Musisz dobrać urządzenie do typu i masy towarów, jakie będą przemieszczane.
Zwróć uwagę na warunki składowania towaru
To, jaki wózek widłowy wybierzesz, jest uzależnione również od wysokości, na jaką trzeba będzie podnieść przewożony towar. Pytanie brzmi więc: jak go składujesz? Czy palety są umieszczone bezpośrednio na posadzce? A może masz magazyn z regałami wysokiego składowania? Do ich obsługi mogą być potrzebne np. specjalistyczne wózki boczne lub inne o bardzo dużym zasięgu. Dokonaj pomiaru i sprawdź parametry techniczne urządzenia.
Określ, po jakim podłożu będzie się poruszał wózek
Czy będzie to idealnie równa i stabilna posadzka przemysłowa, np. wykonana ze specjalnej żywicy? A może wózek będzie pracował na zewnątrz, na przykład na placu manewrowym pokrytym żwirem lub innym mniej stabilnym podłożu? Na nieutwardzonym terenie sprawdzi się najlepiej urządzenie z porządnym ogumieniem
Jak będziesz wykorzystywać wózek widłowy?
Czy urządzenie będzie się przemieszczało na odległość od kilku do kilkunastu metrów, czy może będzie przemierzać setki metrów lub więcej od regałów do punktu załadunku? Jak intensywna będzie jego eksploatacja? To kolejne czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę.
Jakiego dodatkowego osprzętu potrzebujesz?
Wózki widłowe to bardzo uniwersalne urządzenia. Po odpowiednim doposażeniu (na przykład w odpowiednie chwytaki) można je wykorzystać np. do przenoszenia worków z materiałami sypkimi, na placu budowy i w wielu innych miejscach. Wypożyczalnia wózka widłowego oferuje również możliwość skorzystania z takiego osprzętu. Jednak musi być on kompatybilny z typem urządzenia, które wybrałeś.
Jaki wózek widłowy wybrać? Nie podejmuj decyzji w ciemno
Podjęcie decyzji o zakupie konkretnego typu wózka widłowego nie jest prostym zadaniem. Dlatego wynajem jest w takim przypadku najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jeżeli nie jesteś pewien, czy dany sprzęt dobrze sprawdzi się w warunkach pracy Twojej firmy – przetestuj go. Na początek możesz się zdecydować na wynajem krótkoterminowy z możliwością przedłużenia na dłuższy okres.