Outsourcing wózków widłowych – co to takiego?
Korzystanie z narzędzi, sprzętu i produktów podmiotów zewnętrznych to sprawdzona, dobrze znana praktyka, która zwiększa potencjał przedsiębiorstwa i pozwala lepiej reagować na zmieniającą się sytuację na rynku. Wszystko to zapewnia outsourcing, realizowany także w przypadku wózków widłowych. Warto zastanowić się, czym dokładnie się on wyróżnia i jakie są jego największe zalety.
Co to jest outsourcing wózków widłowych?
Sposobów na pozyskanie nowego, specjalistycznego sprzętu dla firmy może być kilka. Najłatwiejszy wydaje się oczywiście zakup, choć w przypadku tak drogich urządzeń, jak wózki widłowe, należy wziąć pod uwagę dość wysokie koszty. Chcąc je obniżyć lub przynajmniej rozłożyć w czasie, niektóre przedsiębiorstwa decydują się na leasing wózków widłowych. Związany jest on ze stałą, najczęściej miesięczną opłatą. Opcja ta może być korzystna, choć trzeba pamiętać, że wiele zależy tu od zakresu i sposobu sformułowania umowy z podmiotem sprzedającym.
Najlepszym wyborem wydają się oczywiście oferty kompleksowe, związane nie tylko z samym dostarczaniem sprzętu, ale też z wieloma usługami dodatkowymi. I właśnie na tym polega outsourcing wózków widłowych – wynajem urządzeń na określonych warunkach plus… coś więcej. Jest to nowoczesna metoda pozyskiwania sprzętu, oferująca wiele dodatkowych korzyści, do których przejdziemy w dalszej części tekstu.
Outsourcing wózków widłowych
Outsourcing to nowoczesna, sprawdzona metoda korzystania z urządzeń. Outsourcing, czyli wynajem wózków widłowych obejmuje:
- Dostarczanie urządzeń na określonych warunkach. Najważniejszy wydaje się oczywiście czas wynajmu. I tu należy wskazać pierwszą, ogromną zaletę outsourcingu. Wypożyczanie może mieć bowiem charakter krótkoterminowy bądź długoterminowy. Usługa może być realizowana od jednego dnia do kilku lat. Firma może liczyć na ogromną elastyczność w doborze sprzętu. Może wynajmować wózki tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba – na przykład w czasie wzmożonego ruchu w biznesie lub w przypadku awarii własnego sprzętu, w różnych okresach dobiera się różne modele urządzeń – na przykład pojazdy przystosowane do użytkowania w warunkach zimowych etc.
- Dostawa wózków – pod wskazany adres, szybko i sprawnie. Bez względu na to, jak wielu wózków dotyczy wynajem, są one podstawiane „pod drzwi” i gotowe do natychmiastowego użycia.
- Serwis i konserwacja wózków widłowych – warto znaleźć dostawcę usługi wynajmu, u którego są one wliczane w cenę wynajmu wózków. Przekłada się to na znaczne oszczędności dla firmy. Jest to jedna z najważniejszych przewag outsourcingu nad zakupem nowych bądź używanych urządzeń tego typu. Odpadają koszty eksploatacyjne, a w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów firma może liczyć na pomoc specjalistów.
- Zastępcze wózki widłowe – dostarczane firmie na wypadek awarii wypożyczanego sprzętu. Jest to więc kolejne zabezpieczenie, z którego warto skorzystać w przypadku outsourcingu wózków widłowych, bo pozwala zachować ciągłość pracy przedsiębiorstwa.
- Fachowe doradztwo – jego zakres może być bardzo szeroki. Zwykle dotyczy pomocy w doborze najlepszych wózków widłowych – dostosowanych do konkretnych zadań i warunków.
Sprawdź również: Outsourcing floty wózków widłowych – na czym to polega?
Jak widać, outsourcing wózków widłowych zapewnia dostęp do kompleksowych usług. Nie jest to więc klasyczny leasing – firma zyskuje bowiem znacznie więcej. Dzięki temu jest w stanie lepiej kierować swoją działalnością, a także reagować na zmieniającą się sytuację na rynku. Oczywiście wiele zależy również od trafnego wyboru podmiotu zajmującego się dostarczaniem sprzętu. O jakości jego oferty w dużej mierze świadczy właśnie bogaty i elastyczny katalog usług dodatkowych.
Czy warto decydować się na taki outsourcing?
Outsourcing wózków widłowych to szansa dla każdej firmy na swobodne dostosowywanie swojej działalności do bieżącej sytuacji na rynku i na przykład do zmieniającej się liczby zamówień czy charakteru i/lub ilości pracy. Gdy zainteresowanie rośnie, warto sięgnąć po dodatkowy sprzęt, by realizacja zleceń przebiegała sprawnie.
Outsourcing wydaje się niezwykle korzystny również z innych powodów. Przedsiębiorstwo może bowiem liczyć na znaczące oszczędności. Umowa zakłada nie tylko dostarczenie konkretnych sprzętów, ale też ich serwis, konserwację i wiele innych usług dodatkowych. Tak rozumiany pakiet stwarza dodatkowe możliwości, o których nie może być mowy w przypadku standardowego leasingu.
Biorąc to pod uwagę, outsourcing wózków widłowych zaleca się zarówno małym, jak i dużym firmom. Pozwala on uniknąć wielu niepotrzebnych opłat, zwiększa też możliwości przedsiębiorstwa w zakresie zarządzania własną działalnością. Warto więc dokładnie przeanalizować dostępną ofertę, a następnie dostosować ostateczną umową do własnych potrzeb.