Zastosowanie wózków widłowych w transporcie, logistyce i relokacjach
Wózki widłowe to bez wątpienia najpopularniejszy środek transportu bliskiego, który wykorzystywany jest zarówno w małych magazynach, jak i dużych centrach dystrybucyjnych, podczas rozładunku i załadunku maszyn, kontenerów czy towarów ponadgabarytowych. To także najlepsze rozwiązanie w przemyśle transportowym – wózki widłowe gwarantują sprawne przenoszenie ładunków z miejsca na miejsce, a także zapewniają szybkie poruszanie się po różnych powierzchniach.
Spis treści
Wózki widłowe – co warto o nich wiedzieć?
Wózki widłowe potocznie nazywa się także widłakami”. Co więcej, mianem tym określa się praktycznie każdy pojazd silnikowy, który został wyposażony w widły i służy do podnoszenia lub przenoszenia różnego typu towarów. Wózki widłowe każdego typu znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu.
Od prawidłowego wyboru wózka widłowego, zarówno nowego, jak i tego prosto z wypożyczalni, zależy efektywność całego magazynu i komfort pracy zespołu. Wózek widłowy powinien być dopasowany do swoich zadań.
Pojazdy tego typu można podzielić na dwa rodzaje. Ze względu na rodzaj napędu rozróżnia się wózki widłowe:
- spalinowe – do zasilania tego rodzaju pojazdów stosuje się paliwo w formie oleju napędowego lub butli gazowych; ze względu na emisję spalin te modele rekomenduje się do pracy na zewnątrz budynków – wyjątek stanowią wózki widłowe wyposażone w odpowiednie, nowoczesne filtry;
- elektryczne – czyli zasilane za pomocą baterii litowo-jonowej lub kwasowo – ołowiowej; w naszej wypożyczalni wózków widłowych znajdziesz wiele różnych modeli akumulatorowych, w tym także te o mniejszych gabarytach, gwarantujących łatwiejsze poruszanie się, np. po wąskich magazynach czy pomieszczeniach; zastosowanie akumulatora sprawia, że wózki widłowe elektrycznie świetnie nadają się do pracy w pomieszczeniach.
Przeczytaj także: Jazda wózkiem widłowym – 5 podstawowych zasad
Wózek widłowy – pojazd, który sprawdzi się nie tylko na magazynie
Nowoczesna logistyka wymaga od przedsiębiorstw stosowania wielu rozwiązań, w tym ciągłej modernizacji zastosowanych technologii i rozwinięcia sieci systemów logistycznych. Obserwując dzisiejsze fabryki, firmy przemysłowe, spedycyjne czy relokacyjne, można zauważyć, że wdrażanie nowoczesnych rozwiązań związanych z tymi dziedzinami wpływa na usprawnienie pracy całego systemu logistycznego. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są wózki widłowe, także te przeznaczone na wynajem. Jak można wykorzystać wózki widłowe w transporcie, logistyce i relokacjach?
Zastosowanie wózka widłowego na wynajem w logistyce i transporcie
Wózki widłowe posiadają wiele zastosowań w przemyśle, transporcie oraz logistyce. Nawet niezaawansowane modele wózków widłowych używane są na co dzień w sklepach wielkopowierzchniowych, niedużych halach produkcyjnych i magazynach do kompletacji zamówień.
W Polsce, w wielu nowoczesnych magazynach, rozwiniętych firmach transportowych oraz centrach logistycznych i dystrybucyjnych aktywnie funkcjonują złożone systemy logistyczne. Zarządzane są w sposób automatyczny, zintegrowany z odpowiednim oprogramowaniem.
Coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna korzystać z automatycznych systemów transportowych (AGV). Własna flota pojazdów oznacza duże koszty, dlatego wiele firm decyduje się na wynajem wózków widłowych od sprawdzonej i cenionej wypożyczalni. Szczególnie polecane są automatyczne wózki widłowe wysokiego składowania przeznaczone na wynajem – doskonale sprawdzają się w zautomatyzowanych magazynach, gdzie królują wąskie korytarze robocze, wysokie regały, a po drodze poruszają się inne urządzenia transportowe.
Do jakich prac przydają się wynajęte wózki widłowe?
Wózki widłowe to najlepsze pojazdy, które pozwalają firmom realizować kompleksowe usługi i zadania logistyczne. W ich skład najczęściej wchodzi:
- rozładunek i załadunek towarów (zarówno między magazynami, różnymi pomieszczeniami, jak i naczepami lub tirami),
- przyjęcie palet, kontenerów, etc.;
- cross docking,
- inwentaryzacja.
Sprawdź również: Czym kierować się przy wyborze wózka widłowego?
Jak można wykorzystać wózek widłowy w relokacjach firm lub maszyn?
Wiele różnego typu przedsiębiorstw produkcyjnych korzysta każdego dnia z dużej liczby maszyn rozlokowanych w różnych oddziałach. Często każda z tychże placówek ma inny zakres obowiązków, jednak czasem zachodzi potrzeba przeniesienia maszyn lub całej fabryki w nowe miejsce. Tak się też składa, że wózki widłowe (zwłaszcza modele czołowe o dużym udźwigu) znakomicie sprawdzają się przy relokacjach firm, maszyn lub elementów stalowych.
Transport urządzeń lub całych linii produkcyjnych to przedsięwzięcie bardzo skomplikowane pod względem zarówno logistycznym, jak i organizacyjnym. Wiele firm świadczących usługi relokacyjne korzysta z wypożyczalni wózków widłowych. Często przyczyną jest brak na stanie firmy odpowiednich pojazdów dedykowanych konkretnemu zleceniu (np. wózków widłowych o udźwigu powyżej 10 ton, rolek transportowych, podnośników koszowych lub nożycowych) bądź niespodziewane wyłączenie pojazdów własnych, np. na wskutek awarii. Wynajęte wózki widłowe do branży relokacyjnej często służą w:
- transferze maszyn,
- transporcie niektórych elementów wewnątrz hal i budynków,
- załadunku i rozładunku maszyn, np. z pojazdów transportowych HDS,
- demontażu maszyn.
Wynajmowane wózki widłowe to oferta nie tylko dla małych, dopiero rozpoczynających działalność firm. To pojazdy, które są także nieodłącznym atrybutem magazynów, firm logistycznych, mniejszych firm transportowych czy sklepów wielkopowierzchniowych, w których załadunek, rozładunek i transport materiałów byłby wręcz niemożliwy bez tego rodzaju pojazdów. Firmy wynajmują wózki widłowe z wielu przyczyn – nie każdego stać na zakup własnego pojazdu, awaria wykluczyła posiadaną maszynę z obiektu lub zachodzi konieczność wykorzystania nietypowego wózka widłowego. To właśnie odpowiednie, niekiedy wynajęte wózki widłowe pozwalają na szybki i sprawny transport towarów. Wózki widłowe służące do transportu, logistyki i relokacji mogą znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie przenoszenie materiałów na własną rękę byłoby niepraktyczne, całkowicie nieopłacalne lub wręcz niemożliwe.