Wynajem wózków widłowych na terenie całej Polski

Wózki widłoweSerwis

Rozstaw wideł wózka widłowego – standardowy czy szeroki?

Artykuł przeczytasz w: 3 minut
5/5

Wózki widłowe zawdzięczają swoją nazwę umieszczonym w przedniej części pojazdu widłom służącym do pobierania ładunków na paletach. Ich parametry są niezwykle ważne i decydują o możliwościach wykorzystania wózka do określonych zadań. Są to wymiary takie jak długość czy grubość, ale nie tylko. Bardzo ważny jest również rozstaw wideł wózka widłowego. Sprawdź, czy potrzebujesz rozwiązania standardowego czy szerokiego i  dowiedz się więcej o doborze wideł.

Widły wózka widłowego – podstawowe informacje

Widły montuje się na wózkach widłowych elektrycznych oraz spalinowych. Są to wymienne elementy osprzętu. Fotel dla operatora może być ustawiony przodem lub bokiem do wideł. To ostatnie  zapewnia większe możliwości manewrowania i przenoszenia ładunków, nawet w wąskich korytarzach magazynowych.

Widły to metalowa konstrukcja, która widziana z boku ma kształt litery L. Jej parametry mają ogromne znaczenia, ponieważ decydują w znacznej mierze o tym, jakiego rodzaju i jak ciężkie ładunki może podnosić i przewozić dany model wózka widłowego. Ważne, aby były bardzo dobrze wykonane oraz kompatybilne z danym modelem wózka. Sposób ich montażu może być bowiem nieco inny w zależności od producenta czy rodzaju.

Wózki widłowe są przeznaczone przede wszystkim do transportu i podnoszenia towarów na paletach. Podnoszenie ładunków za pomocą tego rodzaju sprzętu jest możliwe właśnie dzięki widłom, które wsuwają się w otwory w podstawie palety. Palety mogą mieć różne rozmiary, co wpływa na rozmieszczenie owych otworów. Dlatego rozstaw wideł wózka widłowego jest tak istotny.

Widły do wózka widłowego - przegląd możliwości wykorzystania

Widły do wózka widłowego – Wykorzystanie w różnych pracach transportowych

Standardowy rozstaw wideł wózka widłowego

Od rozstawu wideł wózka widłowego zależą przede wszystkim jego możliwości w zakresie podnoszenia określonych ładunków. Musi on być dopasowany do rozmiarów używanych palet. W przypadku ręcznych wózków paletowych (tzw. paleciaków) wpływa on również na zwrotność – sprzęt z węziej rozstawionymi widłami jest bardziej zwrotny, a więc łatwiejszy w prowadzeniu, o ile tylko koła sterujące mają odpowiedni skręt. Za standardowy rozstaw wideł wózka widłowego tego typu uznaje się ok. 52-55 cm. Jest to szerokość przystosowana do tzw. europalet we wszystkich wariantach oraz innych najczęściej używanych rozmiarów. O wąskim rozstawie można mówić w przypadku wózków, których widły oddalone są od siebie o 14-45 cm, przy czym ta najniższa wartości jest spotykana bardzo rzadko. Szeroki rozstaw wideł wózka widłowego to zaś 68 cm. Każdy z rodzajów wózków ma swoje zastosowanie i przydaje się w określonych sytuacjach.

W przypadku większości modeli nowoczesnych wózków widłowych istnieje możliwość regulacji rozstawu wideł  i dopasowanie sprzętu do aktualnych potrzeb.

Szeroki rozstaw wideł wózka widłowego

W większości miejsc wózki o standardowym rozstawie są zupełnie wystarczające do realizacji wszystkich wymaganych zadań. Czasami jednak przydatny okazuje się sprzęt o tzw. szerokim rozstawie wideł. Jest on przydatny przy obsłudze ładunków niestandardowych – np. bardzo długich. Pozwala również na podnoszenie palet EURO w poprzek, co może się okazać bardzo przydatne szczególnie tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na manewry lub w przypadku bardzo ciężkich towarów. Szeroki rozstaw wideł widlaka zdecydowanie zwiększa możliwości jego zastosowania, wpływając jednocześnie na stabilność, a tym samym bezpieczeństwo podnoszonych i transportowanych ładunków.

tabela rozstaw widel wozka widlowego

Standardowy rozstaw wideł wózka widłowego jest przystosowany do podnoszenia przede wszystkim najpopularniejszych palet EURO. Szeroki rozstaw może być jednak przydatny do podnoszenia europalety w poprzek lub też transportu bardzo szerokich ładunków.

Standardowy czy szeroki rozstaw wideł widlaka?

Jak w przypadku większości parametrów tych urządzeń, rozstaw wideł widlaka należy dostosować do indywidualnych potrzeb oraz rodzaju i zakresu wykonywanych prac. W przypadku zróżnicowania realizowanych w zakładzie zadań przydatna może się okazać flota składająca się z pojazdów o rozmaitych parametrach. Rozwiązaniem mogą być również wózki widłowe o regulowanym rozstawie wideł. W przypadku okazjonalnej potrzeby zastosowania nietypowego sprzętu znakomicie sprawdzi się zaś krótkoterminowy wynajem wózków widłowych – można w ten sposób uzyskać pojazd o dowolnych parametrach.