Wózek widłowy spalinowy – wybierz model na trudne warunki

wozek widlowy spalinowy
Wózki widłowe to niezwykle wszechstronny sprzęt. Poszczególne modele dzięki zróżnicowanej budowie mogą się nadawać do realizacji rozmaitych zadań, a także pracy w każdych warunkach. Co prawda kojarzą się z pracą głównie w halach i magazynach, ale często są wykorzystywane także na zewnątrz, w tym na trudnym terenie. W tym ostatnim przypadku doskonale poradzi sobie wózek widłowy spalinowy. 

Wózek widłowy spalinowy – podstawowa charakterystyka

Wózki widłowe można podzielić na kategorie według różnych kryteriów, ale jeden z podstawowych podziałów dotyczy rodzaju napędu. Pod tym względem można wyróżnić dwa podstawowe typy tych maszyn: wózki widłowe spalinowe i elektryczne. Te drugie są napędzane energią z akumulatorów, które muszą być regularnie ładowane dla zachowania ciągłości pracy. Nadrabiają jednak cichą pracą i brakiem spalin. Dzięki temu nadają się do użytkowania pod dachem.

Wózki widłowe spalinowe są głośniejsze, a ze względu na emisje mogą być stosowane tylko na zewnątrz. Nie potrzebują jednak ładowania akumulatora. Ich silniki zazwyczaj mają większą moc, dlatego są szybkie i efektywne. W tym przypadku często solidny napęd oddziałuje na wszystkie cztery koła, łącząc się jednocześnie z bardzo dobrą amortyzacją i terenowym ogumieniem. Dzięki temu wózek widłowy spalinowy może stać się wózkiem terenowym, który bez trudu poradzi sobie z manewrowaniem na nierównym czy grząskim terenie.

Wózki widłowe spalinowe wykorzystuje się do rozmaitych prac na zewnątrz. Świetnie nadają się między innymi do załadunku, a dzięki mocnym silnikom są przystosowane do ciągłej pracy i wytrzymałe.

Wózek widłowy spalinowy – niezastąpiony w trudnych warunkach

Zasadniczo wózki spalinowe widłowe wyróżniają się znacznie lepszymi parametrami technicznymi niż wózki akumulatorowe. Dlatego są uznawane za maszyny do zadań specjalnych. Cechują się bardzo dużymi możliwościami – kilkumetrowym zasięgiem podnoszenia i dużym udźwigiem. Nie bez znaczenia jest również zdolność wielu maszyn tego typu do poruszania się po nierównym terenie.

Przeczytaj również  Obowiązkowe OC dla wózków widłowych od listopada 2024 – Co musisz wiedzieć?

Rodzaje wózków widłowych spalinowych

Wózki widłowe spalinowe są bardzo szeroką grupą. Mogą mieć silniki gazowe lub wysokoprężne. Można je wykorzystywać do różnorodnych prac w niemal każdych warunkach. Osobną kategorię stanowią wspomniane już wózki terenowe przeznaczone do poruszania się na nierównym, grząskim lub podmokłym terenie. Odpowiednia budowa podwozia i zastosowanie szerokich, grubych opon oraz napędu na 4 koła sprawiają, że nadają się one idealnie do manewrowania nawet w najtrudniejszych warunkach. Wózki terenowe bardzo często są używane na budowach właśnie ze względu na przystosowanie do poruszania się po nierównym, nieutwardzonym podłożu. Niezależnie od zakresu prac, jaki musi być przeprowadzony i warunków, w jakich ma się to odbywać, można znaleźć odpowiedni wózek widłowy spalinowy.

Poszczególne modele różnią się również rozmaitymi udogodnieniami – np. budową kabiny (zamknięta, otwarta) i funkcjami takimi jak klimatyzacja czy radio. Umożliwia to dostosowanie maszyny do warunków pracy i zwiększenie komfortu operatora.

Wózki spalinowe widłowe – dodatkowe możliwości

Jeśli możliwości klasycznego wózka widłowego spalinowego nie są wystarczające, można skorzystać z jednego z modeli o przeznaczeniu specjalnym. Są one zazwyczaj wyposażone w dodatkowy osprzęt zwiększający możliwości zastosowania urządzenia. Przy pomocy odpowiednio dobranych, kompatybilnych akcesoriów niejeden wózek widłowy da się przekształcić np. w pług śnieżny czy mini koparkę. Dzięki temu za pomocą jednej maszyny można przeprowadzić znacznie więcej rodzajów prac.

Jak wybrać wózek widłowy spalinowy?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lub wynajmem wózka widłowego, który poradzi sobie w trudnych warunkach i zaoferuje szerokie spektrum działania, wybierz wózek widłowy spalinowy. Należy pamiętać, że tego typu maszyna nie nadaje się do pracy we wnętrzach, ale za to może zaoferować bardzo szerokie możliwości i dużą moc. Przy wyborze sprawdź jego możliwości (udźwig, zasięg), pamiętając, że bezpieczne korzystanie z wózka oznacza nieeksploatowanie go do granic możliwości.

admin
Przeczytaj również  Obowiązkowe OC dla wózków widłowych od listopada 2024 – Co musisz wiedzieć?
Author: admin

Mam szeroką wiedzę obejmującą zarówno aspekty techniczne, jak i logistyczne związane z eksploatacją wózków widłowych. jestem pasjonatem zagadnień związanych z UDT (Urząd Dozoru Technicznego), przez lata pracowałem jako doradca klienta, a także specjalista ds. logistyki i utrzymania ciągów produkcyjnych. Dzięki swojemu wszechstronnemu doświadczeniu potrafię efektywnie doradzać w kwestiach optymalizacji procesów magazynowych i produkcyjnych, dbając o najwyższą jakość i bezpieczeństwo pracy.