Wózek widłowy unoszący – gdzie sprawdzi się najlepiej?
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wózki widłowe stanowią bardzo szeroką i zróżnicowaną grupę urządzeń. Ich przeznaczenie i możliwości są odmienne w zależności od typu i parametrów. Czym wyróżnia się wózek widłowy unoszący i jakie ma zastosowanie? Gdzie najczęściej wykorzystuje się tego typu sprzęt i jakie ma zalety?
Spis treści
Czym jest wózek widłowy unoszący?
Przeznaczenie wózka widłowego w znacznym stopniu zależy od jego budowy. Podnoszenie ładunków na określoną wysokość, a zatem zadanie, z którym najczęściej kojarzy się takie urządzenia, pozwalają realizować tylko maszyny podnośnikowe. Wózek widłowy unoszący jest zaś nieco innym sprzętem. Również ma charakterystyczne „widły” przystosowane do obsługi ładunków na paletach, ale jest pozbawiony mechanizmu pozwalającego na podnoszenie ich na znaczne wysokości. Wózek unoszący widłowy podnosi paletę jedynie na niewielką wysokość – taką, która pozwala na jej bezpieczny, sprawny transport. Zazwyczaj jest to od dziesięciu do kilkudziesięciu centymetrów.
Wózek unoszący widłowy zwykle jest szybki i bardzo zwrotny. Zapewnia duże możliwości manewrowania i poruszania się w magazynie. Tego typu sprzęt produkuje się z myślą o przewożeniu ładunków o różnej masie. Jego nośność niejednokrotnie jest bardzo wysoka i sięga kilku ton.
Do czego służy wózek unoszący widłowy?
Ze względu na swoje parametry wózek unoszący widłowy służy do przenoszenia towarów na paletach, najczęściej w obrębie hali, magazynu czy innego zakładu. Może jednorazowo przetransportować ładunki o dużej masie, dzięki czemu usprawnia realizację wielu zadań związanych z magazynowaniem, produkcją itp. Wspomaga załadunek i rozładunek, organizację towaru, kompletowanie zamówień itp. Odpowiednio dobrany i wykorzystany zwiększa wydajność pracy zarówno na krótkich, jak i na dłuższych dystansach. Może mieć różne możliwości i być dostosowany do wymagań każdego zakładu.
Wózek unoszący widłowy prowadzony – gdzie się sprawdza?
Wózki widłowe unoszące różnią się budową, która ma duży wpływ na zastosowanie. Dostępne są zarówno modele z napędem, jak i takie, które są wprawiane w ruch ręcznie. Wózek unoszący widłowy może być obsługiwany przez siedzącego lub stojącego na platformie operatora lub ciągnięty za dyszel.
Wózek unoszący widłowy prowadzony jest najprostszym typem urządzenia. Zwykle jest lekki, niewielki i zwrotny. Sprawdza się na mniejszych dystansach i przy realizacji prostych prac, również na niewielkiej przestrzeni. Wózek widłowy unoszący z dyszlem może być również wyposażony w napęd. Wówczas jego prowadzenie jest znacznie łatwiejsze.
Wózki prowadzone są wykorzystywane w małych magazynach, w sklepach i w zakładach produkcyjnych. Najlepiej sprawdzają się podczas użytkowania na niewielkich powierzchniach, umożliwiając szybkie przeniesienie towaru. Używa się ich również w gospodarstwach, na plantacjach, w sadach i podobnych miejscach.
Wózek unoszący widłowy prowadzony to bardzo uniwersalne narzędzie. Może być napędzany całkowicie ręcznie lub wspomagany przez napęd. Sprawdza się nie tylko w magazynach, ale również w gospodarstwach, sklepach wielkopowierzchniowych i w każdym centrum logistycznym lub przeładunkowym.
Elektryczne wózki widłowe unoszące – zastosowanie
Innym popularnym typem wózków widłowych unoszących są wózki elektryczne (akumulatorowe). Są wprawiane w ruch za sprawą energii elektrycznej pochodzącej z baterii trakcyjnej, która nadaje się do wielokrotnego ładowania. Ze względu na to przemieszczają się bez użycia siły mięśni człowieka, a więc ich obsługa jest wygodniejsza. Są szybkie i zwrotne, a ich eksploatacja jest ekonomiczna. Ich dużym atutem jest również efektywność.
Warto wiedzieć, że w pomieszczeniach zamkniętych może być używany wyłącznie wózek widłowy unoszony z napędem ręcznym lub elektrycznym. Tego typu maszyny są więc stosowane w większości magazynów i hal. Sprawdzają się również w sklepach wielkopowierzchniowych. Napęd elektryczny ułatwia transport nawet bardzo ciężkich ładunków na dłuższych dystansach. Operator takiego wózka obsługuje go, stojąc na specjalnej platformie lub siedząc na fotelu – w zależności od budowy maszyny. Może również obsługiwać urządzenie za pomocą dyszla, idąc.
Wózek widłowy unoszący – niezastąpiony w wielu miejscach
Trudno wyobrazić sobie pracę jakiegokolwiek magazynu bez wózków widłowych. Podczas gdy wózki podnośnikowe odpowiadają za rozmieszczenie towarów na regałach i pozwalają ściągać je z wysokości, za logistykę rozmieszczenia ładunków w obrębie magazynu zwykle odpowiadają wózki unoszące. To zarówno najprostsze „paleciaki”, czyli wózki unoszące elektryczne. Dlatego wózek unoszący widłowy przyda się w każdym magazynie.
Sprawdź także: Dlaczego wynajem wózków widłowych jest opłacalny?