Na co zwrócić uwagę przy wynajmie wózka widłowego czołowego?
Artykuł przeczytasz w: 3 minut
: 3 minut
: 3 minut
: 3 minut
: 3 minut
: 3 minut
: 3 minut
: 3 minut
: 3 minut
: 3 minut
: 3 minut
Wózek widłowy czołowy to najpopularniejszy typ pojazdu transportu bliskiego. Urządzenie o takiej konstrukcji znajduje szerokie zastosowanie w logistyce. Planujesz jego wynajem? Zobacz, jakie czynniki wziąć pod uwagę, decydując się na taki krok. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni typ wózka czołowego oraz niezawodną wypożyczalnię.
Spis treści
Wózek widłowy czołowy – czym się charakteryzuje i kiedy to dobry wybór?
Wysokowydajne, efektywne ekonomicznie, łatwe w obsłudze i uniwersalne – takie właśnie są wózki czołowe. Tym mianem określa się pojazdy przemysłowe, które mają własny napęd i maszt oraz widły, których karetka jest umieszczona „na czole” – czyli przed kabiną operatora.
Wózek czołowy sprawdza się w wielu sytuacjach. Można go wykorzystać m.in. do:
- przeładunku towarów,
- przy transporcie wewnętrznym w zakładzie produkcyjnym,
- montowania i demontażu stoisk na dużych eventach, w tym targach branżowych.
Dlatego modele czołowe cieszą się dużym powodzeniem w naszej wypożyczalni.
Wózek czołowy – czy wynajem to dobre rozwiązanie?
Na wynajem wózków widłowych decyduje się obecnie coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie chodzi tu wyłącznie o tych, którzy potrzebują sprzętu na kilka dni, ale nawet na kilka lat. Wynajem długoterminowy pozwala:
- uniknąć dużej, jednorazowej inwestycji w sprzęt,
- zyskać dostęp do nowoczesnych, w pełni sprawnych pojazdów,
- zapomnieć o problemach z serwisowaniem wózków i formalnościami – to zadania wypożyczalni,
- być spokojnym o koszty – z tytułu wynajmu odprowadza się stałą, miesięczną opłatę, która jest przewidywalnym wydatkiem w budżecie firmy.
Co równie ważne – wózki czołowe na wynajem są dostępne nawet od ręki. Trzeba tylko wybrać odpowiedni model!
Sprawdź również: Wózek widłowy czołowy – dlaczego warto go wynająć?
Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy czołowy na wynajem?
Chcesz wynająć wózek widłowy czołowy, ale nie jesteś pewien, co wziąć pod uwagę przy jego wyborze? Oto najważniejsze kwestie.
Kompaktowy wózek czołowy to dobre rozwiązanie do wielu magazynów. Niewielkie rozmiary pojazdu ułatwiają manewrowanie nim.
Typ napędu wózka czołowego
Wózki czołowe są dostępne w dwóch wersjach zasilania – elektrycznej oraz spalinowej. Decyzja w tym zakresie jest najważniejszą, którą musisz podjąć. Pamiętaj, że:
- do pracy wewnątrz najlepiej nadają się wózki elektryczne – nie emitują spalin, a ich praca jest bardzo cicha, przez co korzystanie z nich w magazynach czy na halach produkcyjnych jest najbezpieczniejsze. Zasilanie akumulatorowe zapewnia wysoką wydajność i ekonomię eksploatacji;
- wózki spalinowe – dobrze sprawdzają się przy pracach prowadzonych na zewnątrz lub, ewentualnie, na półotwartym terenie. To odpowiedni wybór np. do składów budowlanych na wolnym powietrzu czy do przeładunku odbywającego się poza budynkiem.
Udźwig wózka czołowego
Wózki czołowe zapewniają wysoki udźwig, sięgający nawet kilku ton – w zależności od modelu.
Pytanie jednak, czy potrzebny Ci jest sprzęt o udźwigu do 5 ton w sytuacji, gdy będziesz przewozić wózkiem stosunkowo lekkie palety. Prawdopodobnie nie. Natomiast sprzęt o wyższych parametrach będzie za sobą pociągał wyższy koszt. Zanim go poniesiesz, zastanów się, czy to konieczne.
Przeczytaj także: Udźwig wózka widłowego – jak go czytać?
Wysokość masztu
Wysokość, na którą unoszą się widły wózka czołowego, musi być dostosowana do wielkości regałów wykorzystywanych przy magazynowaniu. W zakładzie produkcyjnym, gdzie pojazd będzie używany np. do transportu wewnętrznego większych elementów, nie jest potrzebny udźwig na dużą wysokość.
Warto przy tym pamiętać, że standardowe wózki czołowe są najczęściej wyposażone w maszty docierające maksymalnie na 6 500 lub 7 500 mm. Jeżeli potrzebujesz sprzętu, który obsłuży regały wysokiego składowania, wynajmij wózek boczny przeznaczony do tego celu. To urządzenie o innej konstrukcji.
Wymiary wózka
Wymiary wózka to szczególnie ważna kwestia, jeżeli pojazd ma być wykorzystany w magazynie z wąsko rozstawionymi regałami. Tam nie ma zbyt wiele miejsca do manewrowania, a pojazd transportu bliskiego musi być zwinny i bez trudu mieścić się nawet w najciaśniejszych alejkach.
W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się kompaktowe wózki elektryczne.
Gdzie wynająć wózek widłowy czołowy?
Odpowiednie parametry techniczne wózka czołowego są kluczowe. Jednak równie ważne są warunki, na jakich wynajmiesz sprzęt. W tym kontekście zwróć uwagę na:
- dostępność wózków widłowych czołowych – dobra wypożyczalnia dostarczy Ci sprzęt w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu będziesz mógł szybko rozpocząć pracę, bez narażania się na straty,
- doradztwo przy wyborze sprzętu – nawet znając podstawowe parametry potrzebnego sprzętu, możesz potrzebować dodatkowej konsultacji przy wybraniu konkretnego modelu. W sprawdzonej wypożyczalni możesz liczyć na fachową pomoc w tym zakresie,
- warunki wynajmu – m.in. zasady dostarczenia pojazdu czy zakres opieki serwisowej (np. dostęp do urządzenia zastępczego, gdyby doszło do awarii wypożyczonego sprzętu).